BTW: Advent

BTW_dé_logoPřecházím domem a nevidoucíma očima zírám do větrného zasněženého dne. Žaludek mám stažený úzkostí, strach mi krátí dech. Kde jen ta bestie může být? Utekla od domu už v pátek v podvečer, zrovna začínala vánice. Plná sebedůvěry, svéhlavá, hnaná pubertálně vzbouřenými hormony. Já že budu pořád na vodítku? Kdo si počká, ten se dočká a svět bude můj!

Jenže mladičká fenka přecenila svoje schopnosti a ten výlet se jí kapku vymknul z pacek. Je už neděle, po kraji visí vylepené desítky letáků a sněžně bílou vlčici dosud nikdo ani nezahlédl.

Pořád si opakuju, co mi říká muž: člověk ztracený po dvě noci v tomto počasí by byl průšvih, ale tohle je pes! Mladý, silný, otužilý pes. Ona to zvládne, najdeme ji! Neřekne: je to jen pes… ví, jakou hodnotu pro nás ten paličatý rozjívený tvor má. Přesto moje úzkost roste.

Přátelé pomáhají, kolegové ze stopařského sdružení obcházejí širší okolí naší vísky se svými psy a také hledají. Kde jen může být? Tíže na srdci mi připomíná, jak jsem zranitelná. Jak moc miluju, jak moc se často bojím. Jak moc jsem bohatá, protože se mám o koho bát. Zase vyrážím ven hledat, hnaná potřebou dělat aspoň něco. Za chvíli bude zase tma, naděje se rozfoukává k životu čím dál tím hůř.

Pak najednou zvoní mobil – nějaká paní z Lanžova volá, že její syn fenku viděl v Bílých Poličanech. Děkuju jí, volám svému muži a synovi, kteří jsou blíž Poličanům než já, sedám do auta, modlím se, aby ji skutečně našli. Potom další telefonát: „Máme ji, je v pořádku, jeď domů!“

Nedokážu to hned. Zastavím na kraji lesní cesty, schovávám tvář do dlaní a pláču úlevou a vděčností. Ta příšera nehodná, přetrhnu ji jak hada! Dívám se do zasněženého lesa, ruce na volantu, poslední letáky hozené na vedlejším sedadle. Po duši se mi rozlévá mír a já vím, že na tuhle adventní neděli nikdy nezapomenu.

 

Psáno pro Český rozhlas Hradec Králové 2013

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

:) :( :D 8) :O ;) ;( (sweat) :| :* :P (blush) :^) |-) |-( (inlove) ]:) (talk) (yawn) (puke) (doh) :@ (wasntme) (party) :S (mm) 8-| :x (wave) (call) (devil) (angel) (envy) (wait) (hug) (makeup) (chuckle) (clap) (think) (bow) (rofl) (whew) (happy) (smirk) (nod) (shake) (punch) (emo) (y) (n) (handshake) (skype) (h) (u) (e) (f) (rain) (sun) (o) (music) (~) (mp) (coffee) (pi) (cash) (flex) (^) (beer) (d) (dance) (ninja) (*) (bat) (cat) (dog) (toivo) (headbang) (bug) (fubar) (swear) (tmi) (heidy) (rose1) (rose2) (cz) (eu)