BTW: O únavě

BTW_dé_logoNakláním se nad postýlkou a dělám blbiny. Čtyřměsíční miminko moji snahu oceňuje – směje se na mě bezzubým úsměvem nemluvňat, mrská v nelíčeném nadšení ručkama, kope nohama a vesele výská. Chvilku poté najednou chlapeček zakňourá, tělo mu zvláční a v příštím momentě už spí. Zjevně toho na něj bylo už moc.

Rozněžněle stojím nad postýlkou a dumám nad tím, jak snadno se zdravá mláďata vypořádávají s únavou. Prostě lítají, hrají si, potom najednou dojde energie a následuje spánek. Čistý, osvěžující, rychle navracející síly. Tak trochu si povzdechnu – kdyby to tak člověku zůstalo!

Ono to postupuje nenápadně. Ještě dlouho jeden celkem snadno rozchodí noc prohýřenou, promilovanou nebo – když už není zbytí – proučenou:)) To rodiče malých dětí se už musí naučit, že každodenní přerušovaný či občas úplně chybějící spánek se okecat nedá, že už to chce změnu stylu. Dobře si pamatuju, že jsem v té době dokázala usnout málem i vestoje, jakmile po mě nikdo minutu nic nechtěl:))

Potom ale přijde únava skutečně dospělá. Jak život jde, málokdy je člověk jen ulítaný nebo prostě nevyspalý. Starosti a stres únavu zákeřně prohlubují, a podkopávají léčivý účinek spánku – pokud ho vůbec dovolí. Zdravá strava, dostatek spánku a pohyb na čerstvém vzduchu! To je nepříjemně pravdivá mantra lékařů, která vám možná přijde na mysl až ve chvíli, kdy tupě zíráte na čokoládovou tyčinkou a saháte pro nějaký ten energetický lomcovák.

Nicméně bojovat proti únavě se vyplatí. Vezměte si, kolik nenahraditelného času nám užírá a navíc k sobě láká nemoci. Zkuste si do diáře vecpat odpočinek, procházky a radostné aktivity. Také se dvakrát zamyslete nad tím, jestli opravdu – ruku na srdce – musíte stíhat všechno, co jste si naložili. Případně klidně zůstaňte u přísnosti – ale tu relaxaci si předem zapište mezi povinné položky!:))

One Response to BTW: O únavě

  1. Jo, jo a s přibývajícími dalšími léty se to jenom prohlubuje. Už opravdu nestíhám tolik věcí udělat jako dříve. A přiznám se, že když se mi chce odpoledne spát tak si místo kafe naordinuju šlofíka. Bezvadně funguje. Jenom nevím, jak to budou dělat mladí, kteří v tomto mém věku budou muset chodit do práce (think) . Biologie se nedá oblafnout a bilologie člověka zůstává stále stejná. Jsou lidé, kteří neúnavně žijí aktivně v 80-ti letech a jiní, kteří jsou už v 60-ti „opotřebovaní“. Každý jinak.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

:) :( :D 8) :O ;) ;( (sweat) :| :* :P (blush) :^) |-) |-( (inlove) ]:) (talk) (yawn) (puke) (doh) :@ (wasntme) (party) :S (mm) 8-| :x (wave) (call) (devil) (angel) (envy) (wait) (hug) (makeup) (chuckle) (clap) (think) (bow) (rofl) (whew) (happy) (smirk) (nod) (shake) (punch) (emo) (y) (n) (handshake) (skype) (h) (u) (e) (f) (rain) (sun) (o) (music) (~) (mp) (coffee) (pi) (cash) (flex) (^) (beer) (d) (dance) (ninja) (*) (bat) (cat) (dog) (toivo) (headbang) (bug) (fubar) (swear) (tmi) (heidy) (rose1) (rose2) (cz) (eu)